Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Omuz Ağrısı | Yazdır |

OMUZ AĞRISI

Omuz eklemi, kol kemiği ile gövdenin bileştiği yerde bulunur. Omuz eklemi, vücudun en hareketli ve birçok yöne hareket serbestliği olan eklemlerinden birisidir. Böylesine çok hareketli omuz ekleminde hissedilen ağrılar, Omuz Ağrısı eklemi fonksiyonlarında kısıtlanmaya yol açmaktadır. Omuz Ağrısı, ortopedi de bel ve diz ağrısından sonra en sık gördüğümüz ağrı şikayetlerindendir. Omuz ağrısı istirahatte, omuzun belli hareketlerinde, omuzun her hareketinde yada daima olabilir. Omuz ağrısı; anlık, kısa süreli, birkaç gün sürüp geçen yada devamlı olabilir.

Omuz Ağrısı nedenleri nelerdir?

Omuz ağrısı, omuzu çevreleyen yumuşak dokulardan, omuz ekleminden, omuzu oluşturan kemiklerde ve boyundan gelen sinirlerden kaynaklanabilir. Yumuşak dokulara  bağlı omuz sorunları, ensık omuz ağrısı nedenidir.

Omuz ağrısı oluşturan yumuşak doku sorunları nelerdir?

Tendinit, bursit, omuz incinme ve yaralanmaları, omuz instabiliteleri, çıkıkları, kalsifik tendinitis ve donmuş omuz hastalığı omuz ağrısını oluşturan sık görülen yumuşak doku sorunlarındandır.Tendon, kasların ince şerit şeklinde uzantıları olup kemiğe yapışan dokulardır. Kas kasılması ile tendon hareket ederek yapıştığı kemiği kendisine doğru çeker, böylece eklem hareketi oluşur.
Tendinitis, omuz eklemini oluşturan tendonların zorlanması ile oluşan ödem, yıllar içinde dejenerasyon dediğimiz yıpranmaları ve yırtılmaları durumudur. Tendinitis durumunda sıklıkla omuz ön tarafında ve omuzu arkaya doğru döndürme hareketleri sırasında omuz ağrısı hissedilir. 
Bursitis, Omuz eklemi ile omuzun tavan dediğimiz akromion arasında yer alan bursa dediğimiz içi sıvı dolu kesenin imflamasyonudur. Sıkılkla omuz zorlanmaları, tendinit, rotator manşet yırtıklarında bursa şişer ve emflame olur. Bunun sonucunda özellikle omuzu yukarı kaldırma gibi hareketlerde omuz ağrısı olur.
Kalsifik Tendinitis, omuz eklemini hareket ettiren tendonlardaki zorlanma, minik yırtılma ve kanamalar sonucu tendon dokusunda kalsiyum çöküntülerinin olması ile karekterize bir hastalıktır. Kalsifik tendinitin bir diğer özelliği de çok şiddetli omuz ağrısına neden olmasıdır.

Omuz Ağrısında hangi durumlarda tıbbi yardım almalıyım?

Omuz Ağrısında her zaman profesyonel yardım önerilir. Aşağıdaki durumlarda ise mutlaka doktora başvurmalısınız:
Omuz ağrısı, omuz eklemi yarlanmalarından sonra olduysa, beraberinde omuzunuzda şekil bozukluğu varsa, omuz bölgenizde açık yara varsa,
İstirahatte dahi olan ve/veya gece uykudan kaldıran omuz ağrınız var ise,
Omuz ağrınız hafif olmasına rağmen birkaç günlük istirahat ve ağrı kesici kullanımına rağmen sürüyorsa,
Kolunu kaldıramıyor ve omuzunuzu hareket ettiremiyorsanız,
Kolunuzu kullanarak normalde kaldırabileceğiniz herhangi bir objeyi kaldırmakta güçlük hissediyorsanız,
Omuz ekleminizde enfeksiyonu düşündürecek kızarıklık, ısı artışı olması durumu.

Omuz Ağrısının nedeninin tanısı nasıl koyulur?

Omuz ağrınızın sürmesi sonucunda başvuracağınız Ortopedi Uzmanı, size bir takim sorular sorarak olası nedenleri anlamaya çalışacaktır. Sonrasında omuz ekleminizi ve boyun bölgenizi muayene edecektir. Muayene sonrasında, doktorunuz  omuz ağrınızı tanısı konusunda bir fikre sahip olacaktır. Doktorunuz bazen size hemen tedavi başlarken bazen de radyografi yada MR gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanabilir.

Omuz Ağrısını tedavisi nasıl yapılır?

Omuz ağrısının tedavisi tamamen nedene yönelik olup koyulan tanıya göre uygulanır. Omuz ağrısında, en sık kullanılan 
tedavi yöntemleri şöyle sıralanabilir:
İstirahat ve antiemflamtuvar ilaç kullanımı,
Germe ve güçlendirme eksersizleri
Fizik tedavi ve Rehabilitasyon,
Ağrılı nokta yadan bölgeye yapılan lokal enjeksiyonlar,
Omuz Artroskopisi,
Açık cerrahi girişim.

Anahtar Kelimeler: Omuz, omuz ağrısı, omuz ağrıları, tendinit,bursit,donmuş omuz,omuz instabilitesi, omuz çıkıkları, kalsifik tendinit

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (184)
 • Yener  - Omuz ağrısı
  İyi akşamlar hocam. Çekilen mr sonucu; "supraspinatus tendonun distalinde artiküler yüz komşuluğunda grade I dejenerasyon-tendinozis göstergesi hafif sinyal heterojinetesi izlenmektedir. subkorakoid reseste sıvı mevcuttur. humerusun başında subkortikal dejenaratif kistik değişiklikler gelişmiştir. IGL'nin anterior bandı ve kapsül kalınlaşmıştır" yazıyor. geceleri uyutmayacak şekilde ağrı oluyor ve kas gevşetici+ağrı kesici iğnelerin ağrıları ağrıları azaltmadığı zamanlar oluyor. mr sonucu ne anlama geliyor. Nasıl bir tedavi yolu izlemeliyim? cevap yazarsanız mutlu olurum. Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  MR larınız dikkatle incelenerek muayeneniz yapılmalıdır. Kalsifik tendiniti ve olası diğer hastAlıklar açısından değerlendirilmelisiniz.
 • Naim  - Omuz agrisi mr sonucu
  Supraspinatus tendon distal yapisma yerinde orta ve ust kesimde hafif sinyal artimi izlenmektedir.Akromiyo-klavikuler hipertrofik görünümdedir.Eşlik eden tendinozis ile uyumlu görünüm saptanmistir. Hocam yorumlarsaniz sevinirim simdiden tesekurler.
 • DrSerefAktas
  MR raporunuzdaki bulgulara uygulanan istirahat ve eksersizlerin çoğu vakada yeterli olmaktadır. Süregelen şikayetlerde ise enjeksiyon yada artroskopik gerekebilir.
 • Misafir
  Hocam ben meme Ca hastasıyım 19 yıl önce sol memem ve koltuk altı lenflerim alındı.kolum şişmeye başladı ağrıdan duramadım.dr a gittiğimde omuz filmimi çekti.supraspinatus başında Parsiyel yırtık ile uyumlu T2 sekanslarda sinyal artışı izlenmiştir.humerus başı komşuluğunda kistik değişiklikler izlenmektedir.humerus başında ödem ile uyumlu sinyal artışları ve oblik sagittal kesitlerle hipointens izlenmiş. Bunu yorumlar mısınız?
 • DrSerefAktas
  Hastalığınız nedeni ile ilk etapta fizik tedavi denenmesini önerebiliriz.
 • Dilek  - şiddetli sol omuz ağrısı
  Merhaba hocam.. Sol omuz MR sonuçlarım akromioklaviküler eklemde hipertrofi. Eklem kapsulunde hafif mayi artimi. Supraopinatusta tendinazis. (tip 1 impingement) Biseps tenosinoviti, subakramial subdeltoid duzeyli hafif mayi artimi mevcuttur. Yorumlar mısınız hocam teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  İlk etapta eksersiz denebilir. Bir ortopedi uzmanına başvurursanız uygun eksersizlerin konusunda sizi bilgilendirebilecektir.
 • Halit  - Omuz Mr
  Hocam merhaba, Polis tarafından darp edilme sonucnda omuzumu kıpırdatamayacak duruma geldim. Sol omuz Mr sonucum şu şekilde. Ameliyatlık bir durum olup olmadığı konusnda fikrinizi almak isterim. Şimdiden teşekkürler.. Subskapularis tendon ile infraspinatus tendon ve musküler komponentleri bütünlüğü korumakla birlikte intermusküler alanlarda sıvı artışı grade I strain ile uyumludur. Teres minör kasta hemorajik sinyal ile birlikte yaygın ödem ve intramusküler ve intermusküler alana uzanan ödem izlenmiştir. Kasın yarısından fazlasını tutan rüptür izlenmiştir. Rotator cuff kasları düzeyinde intermusküler alanlarda yaygın sıvı izlenmiştir.
 • DrSerefAktas
  Muayene ve MR görüntüleriniz incelenerek uygun tedavi planlanabilir
 • tarık kılık
  meraba hocam.test sonucum:akromioklaviküler eklem hipertrofiktir.supraspinatus,subskapularis ve teres minör tendonlarında parsiyel rüptür;infraspinatus tendonunda hasarlanma vardır. inceleme alanına giren bursalarda effüzyon görülmüştür.hocam bu sonuçlara göre prp tedavisi uygulandı. ama çok şiddetli omuz ağrısı var ve geçmiyor. ne yapmamı önerirsiniz?
 • DrSerefAktas
  Son durumunuz muayene ve MR ile değerlendirilerek uygun tedavi planlanabilir.
 • yosun salt  - omuz ağrısı
  hocam sol omuzumda ağrı ve hareket kaybı vardı MR çektirdim. Mr sonucu: Supraspinatusta uzun interstisyel anteriorda fokal longitüdinal yırtık, eşlik eden hafif bursit. Aksiller podaki ödem nedeniyle ayrıca kapsülit açısındanda değerlendirilmesi uygun olur. lütfen yorumlar mısınız ? nasıl bir tedavi önerirsiniz? şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  MR lar incelenerek uygun olgularda yapılan artroskopik cerrahi çok faydalı olmaktadır.
 • Abdullah Şahin  - Mr sonucu
  Sol Mr incelemesi;akromioklavikuler eklem hipertrofiktir.Akromion tip ll konumundadır.Subakromial-subdeltoid bursalarda ve subskapular resesde effüzyon izlenmistir.Supraspinatus kas tendonu distal kesiminde anteriorda inFerior eklem yüzeyine ulaşan parsiyel rüptür izlenmistir.Diğer rotate kas grupları normaldir.Bişey tendonu doğaldır. Omuz aksilik resesde normaldir. Öz Mr sonucuna göre ne tedavi uygulanır?
 • DrSerefAktas
  Fizik tedavim geçici fayda sağlayabilir. Olguların bir kısmında artroskopik cerrahi gerekmektedir. Buşekilde kapalı bir operasyon ile omuz Ağrı'nızdan kurtulmanız olası olabilir.
 • kadir  - omuz
  hocam ben sporcuyum kolum 20 gündür kesintisiz agrıyo ama geceleri agrısından uyuyamazlık yok emar cekildim doktor fizik tedavi verdi tendonlarda genişleme varmıs bide sinyal artmı.bursada bide minmal sıvı artımı varmıs yardımcı olurmusunuz 20 gün sonra yarısım var ve bnm için cok önemli.
 • DrSerefAktas
  20 gün içinde yarışınız var ise vakit kaybetmeden tedavi için bir ortopedi uzmanı yada kliniğine başvurmalısınız
 • Sevdatalay
  Hocam merhaba akromion tip2 konfigurasyonda olup, akromioklavikuler eklem iliskisi tabidir. Ve supraspinatus tendon humeral insersionunda posteriorda tendinopati ile uyumlu tentonda minimal duzensizlik ve sinysl artimi mevcuttur. Ve subakromial bursada minimal sivi artimi mevcuttir ne demektir hocam aciklaywlbilirmisinix acaba
 • DrSerefAktas
  Omuz yapınızında katkıda bulunduğu omuz tendonunuzda yıpranma ve burstu bulgularınız mevcut öncelikle istirahat ve uygun eksersiz fayda sağlayabilir. Bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • fatih çelik  - sol omuz emar sonucu
  hocam emar sonucunda supraspinatus tendonunda intensite artişı (tendinozis), akromion çevresinde effuzyon , akromiohumeral mesafede daralma (impingement) , subakromial-subdeltoid bursalarda ve biseps tendonu çevresinde effuzyon. bu sonuclara gore nasil bi tedavi yolu izlemem gerekir.Teşekkürler
 • DrSerefAktas
  lk etapta fizik tedavi denenebilir. Fizik tedaviden hastaların önemli kısmı fayda görmektedir. Fizik tedaviye rağmen şikayetlerinizde artma olursa artroskopik cerrahi denenebilir. Değerlendirme ve tedavi planı için randevü almak isterseniz 0212 215 5273 ü arayabilirsiniz.
 • Zeynep
  Akromion tip 2 akromioklavikular eklemde hafif dejeneratif degisikliker izlenmistir.rotator cuff da infraspinatus superior kesimde belirgin olmak uzere minimal tendinopati bulgulari mevcuttur.subakromial mesafe rotator outlet lokalizasyonunda 5 mm olculmustur.korakoakromial ligamanda evre 1 sprain izlenmektedir.emar sonucum bu hocam.omzumda ve kolumda 20 gündür cok siddetli agri var.igne ve agri kesici hap aliyorum ama hic azalma yok .emar da rahatsizligim neymis aciklarsaaniz sevinirim.iyi gunler
 • DrSerefAktas
  Kolunuzda şiddetli ağrı mevcutsa olası kalsifik tendiniti açısından değerlendirilebilirsiniz
 • Betul  - Omuz cikigi
  Merhaba ben sporcuyum prosyonel olarak mac sezonunda omzum 3 kez cikti 3 hafta askida gezdim ve mr cekildi mr sonucu subkorokoid bursada effüzyon oldugu soylendi hareket ettirirken zorlaniyorum ve omzumun ust tarafinda sisilik var agrisi cok oluyor bu durumda ne yapmaliyim cevap veririseniz. Sevinirim simdiden tesekkurler :no-comments:
 • DrSerefAktas
  MR ımız dikkatle incelenip muayeneniz yapılarak omuzdaki sorununuzun travma ile olmuş bir hasara mı bağlı yoksa eklem gevşekliğine mi bağlı olduğu ortaya konulduktan sonra uygun tedavi planlaması yapabiliriz.
 • Hale  - sol omuz
  Merhaba Mr sonucumu ve tedavisini açıklayabilir misiniz? mr sonucu:Tip 2 akromion izlenirken akromioklaviküler eklemde kapsüler hipertrofi dikkati çekmiştir.akromioklaviküler inferplateral slophing varyazyonu göstermektedir.Akromiohumeral mesafe daralmıştır (impingeme) supraspinatus tendonunda inflamasyon/tendinit izlenirken yırtık saptanmamıştır. subakromial subdeltoid bursit tabloya eşlik etmektedir. infraspinatus ve subskapularis tendonları normaldir. Biseps kası uzun başı tendonu normal lokalizasyon ve intensitesindedir. Superior labrumda tip 2 yırtık izlenirken diğer labral yapılar normaldir.
 • DrSerefAktas
  Omuzumuzdaki MR bulgularınız muayene bulgularınız işe aynı sonucu gösteriyorsa artroskopik omuz Cerrahisi ile başarılı sonuçlar alınabilir
 • dogus aktaş
  hocam mrb benım sonucları yorumlaya bilirmisiniz iş yogunlugundan doktora gidemiyorum sımdıden tesekkür ederim... SOL OMUZ MRG Akromio-klavikuler eklem normaldir. Subakromial yağ planı serbesttir. Supraspinatus tendonu normal konfigürasyonda ve sinyal özelliğindedir. Rotator kaffı oluşturan diğer anatomik yapılar normaldir. Subakromial-subdeltoid bursa normaldir. Subkorokoid bursada minimal bursal mayii gözlenmiştir. Biseps tendonu normal lokalizasyonunda olup normal sinyal özelliğindedir. Glenohumeral eklemde ve aksiller reseste artmış hafif sıvı artışı mevcuttur. Gleno-humeral eklem aralığı, eklem yüzeyleri ve glenoid labrumlar normaldir.
 • DrSerefAktas
  ilaç ve eksersiz tedavisi ile şikayetlerinizde düzelme beklenebilir. Ancak tanının doğrulanması için bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.