Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Omuz Ağrısı | Yazdır |

OMUZ AĞRISI

Omuz eklemi, kol kemiği ile gövdenin bileştiği yerde bulunur. Omuz eklemi, vücudun en hareketli ve birçok yöne hareket serbestliği olan eklemlerinden birisidir. Böylesine çok hareketli omuz ekleminde hissedilen ağrılar, Omuz Ağrısı eklemi fonksiyonlarında kısıtlanmaya yol açmaktadır. Omuz Ağrısı, ortopedi de bel ve diz ağrısından sonra en sık gördüğümüz ağrı şikayetlerindendir. Omuz ağrısı istirahatte, omuzun belli hareketlerinde, omuzun her hareketinde yada daima olabilir. Omuz ağrısı; anlık, kısa süreli, birkaç gün sürüp geçen yada devamlı olabilir.

Omuz Ağrısı nedenleri nelerdir?

Omuz ağrısı, omuzu çevreleyen yumuşak dokulardan, omuz ekleminden, omuzu oluşturan kemiklerde ve boyundan gelen sinirlerden kaynaklanabilir. Yumuşak dokulara  bağlı omuz sorunları, ensık omuz ağrısı nedenidir.

Omuz ağrısı oluşturan yumuşak doku sorunları nelerdir?

Tendinit, bursit, omuz incinme ve yaralanmaları, omuz instabiliteleri, çıkıkları, kalsifik tendinitis ve donmuş omuz hastalığı omuz ağrısını oluşturan sık görülen yumuşak doku sorunlarındandır.Tendon, kasların ince şerit şeklinde uzantıları olup kemiğe yapışan dokulardır. Kas kasılması ile tendon hareket ederek yapıştığı kemiği kendisine doğru çeker, böylece eklem hareketi oluşur.
Tendinitis, omuz eklemini oluşturan tendonların zorlanması ile oluşan ödem, yıllar içinde dejenerasyon dediğimiz yıpranmaları ve yırtılmaları durumudur. Tendinitis durumunda sıklıkla omuz ön tarafında ve omuzu arkaya doğru döndürme hareketleri sırasında omuz ağrısı hissedilir. 
Bursitis, Omuz eklemi ile omuzun tavan dediğimiz akromion arasında yer alan bursa dediğimiz içi sıvı dolu kesenin imflamasyonudur. Sıkılkla omuz zorlanmaları, tendinit, rotator manşet yırtıklarında bursa şişer ve emflame olur. Bunun sonucunda özellikle omuzu yukarı kaldırma gibi hareketlerde omuz ağrısı olur.
Kalsifik Tendinitis, omuz eklemini hareket ettiren tendonlardaki zorlanma, minik yırtılma ve kanamalar sonucu tendon dokusunda kalsiyum çöküntülerinin olması ile karekterize bir hastalıktır. Kalsifik tendinitin bir diğer özelliği de çok şiddetli omuz ağrısına neden olmasıdır.

Omuz Ağrısında hangi durumlarda tıbbi yardım almalıyım?

Omuz Ağrısında her zaman profesyonel yardım önerilir. Aşağıdaki durumlarda ise mutlaka doktora başvurmalısınız:
Omuz ağrısı, omuz eklemi yarlanmalarından sonra olduysa, beraberinde omuzunuzda şekil bozukluğu varsa, omuz bölgenizde açık yara varsa,
İstirahatte dahi olan ve/veya gece uykudan kaldıran omuz ağrınız var ise,
Omuz ağrınız hafif olmasına rağmen birkaç günlük istirahat ve ağrı kesici kullanımına rağmen sürüyorsa,
Kolunu kaldıramıyor ve omuzunuzu hareket ettiremiyorsanız,
Kolunuzu kullanarak normalde kaldırabileceğiniz herhangi bir objeyi kaldırmakta güçlük hissediyorsanız,
Omuz ekleminizde enfeksiyonu düşündürecek kızarıklık, ısı artışı olması durumu.

Omuz Ağrısının nedeninin tanısı nasıl koyulur?

Omuz ağrınızın sürmesi sonucunda başvuracağınız Ortopedi Uzmanı, size bir takim sorular sorarak olası nedenleri anlamaya çalışacaktır. Sonrasında omuz ekleminizi ve boyun bölgenizi muayene edecektir. Muayene sonrasında, doktorunuz  omuz ağrınızı tanısı konusunda bir fikre sahip olacaktır. Doktorunuz bazen size hemen tedavi başlarken bazen de radyografi yada MR gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanabilir.

Omuz Ağrısını tedavisi nasıl yapılır?

Omuz ağrısının tedavisi tamamen nedene yönelik olup koyulan tanıya göre uygulanır. Omuz ağrısında, en sık kullanılan 
tedavi yöntemleri şöyle sıralanabilir:
İstirahat ve antiemflamtuvar ilaç kullanımı,
Germe ve güçlendirme eksersizleri
Fizik tedavi ve Rehabilitasyon,
Ağrılı nokta yadan bölgeye yapılan lokal enjeksiyonlar,
Omuz Artroskopisi,
Açık cerrahi girişim.

Anahtar Kelimeler: Omuz, omuz ağrısı, omuz ağrıları, tendinit,bursit,donmuş omuz,omuz instabilitesi, omuz çıkıkları, kalsifik tendinit

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (84)
 • Şenol arda
  Hocam sağ omuzumda şiddetli bir ağrı var Mr sonucu Humerus proksimalinde subkondral kist ve subakromail bursada minimal efuzyon izlenmektedir rotator cuff lezyonu saptanması yazıyor ne yapmam gerekiyor nasıl tedavi olabilirim yardimci olursaniz teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleriniz incelenerek rotator cuff lezyonunuzun boyutu saptandıktan sonra tedavi planı yapılabilir.
 • Esra Yalın  - sol onuz mr
  se lamlar hocam 11 ay önce sol omuz da hareket kısıtlılığı ve acı ile gittim mr çekildi fiziğe gittim ancak hiç bir iyileşme olmadı. en son geçen hafta tekrar devlet has. mr çekildi --akromioklaviküler eklemde minimal hipertrofik dejeneratif değişiklikler izlenmiş -- humerus başı süperiorda 6x7mm subkortikal kistik lezyon görülmüş önceki mr da bu kistler 1.5 çapındaydı.büyüme görülmüş. dahası sağ omzumda da ağrılar ve acıma başladı.bundan sonrası için nasıl bir yol izlemeliyim.teşekkürler
 • DrSerefAktas
  fizik tedaviden fayda görmeyen hastalarda muayene ile ağrı ve mr görüntülerini inceleyerek uygulayacağımız tedaviyi belirlemekteyiz. Bu tedavi bazı hastalarda artroskopik kapalı cerrahi olabilirken bazı hastalarda ameliyatsız tedavi seçenekleri seçileblmektedir. Hasta bazında karar vermek en doğru yaklaşım olacaktır.
 • cagla  - ayakta kireçlenme
  Hocam benim annemin sol ayak baş parmağında kireçlenme varmış. Ortopedi doktoru söyledi ilaç verdi. Ama annem o ilaçları içtikten sonra sol ayağının tamamında kasılmayla ağrı başladı. Annem bu aralar ceviz yiyor. Acaba ceviz dokunurmu çok ağrı çekiyor. :(
 • DrSerefAktas
  Ayak başparmağında kireçlenmenin nedeni saptanmalıdır. Bunun için muayene, radyografi yanında gerek duyulursa kan tetkikleri de istenmektedir. Bu tetkiklerin durumuna göre gut hastalığı saptanan hastalara önerdiğimiz diyette kuruyemiş gibi gıdalardan kaçınmaktayız.
 • Ahmet21  - Omuzda kist
  Hocam sol omzumda kist saptandı kemiğin incelmesine neden olmuş kolumu yukari ve geri hareketimde çok ciddi ağrım oluyor.ailem ameliyat olmadan korkuyor ikna edemiyorum ameliyat dişinda tedavi yolu varmidir.saygilar
 • DrSerefAktas
  kistin tipi ve boyununa göre arklı tedaviler uygulamaktayız. Muayene ve tetkikleriniz incelenerek enjeksiyon, takip yada cerrahi tedavi seçeneklerinden size uygun olanı seçebilmekteyiz.
 • özkan turan  - omuz ağrısı
  Merhaba hocam bundan 4 yıl önce spor yaparken bench press sehpasında ağırlık kaldırırken arkadaşımın sol tarafa yüklenmesi sonucu omuzum geri gitti duyduğum sesler yanı sıra omuzum şişti ve 1 hafta ağrı çektim doktora gitmedim fakat omuzum da hep bir eksiklik boşluk güçsüzlük hissiyatı duyuyorum ağırlık kaldırdığımda zorlanıyor çıkacakmış gibi bir his veriyor aynı zamanda şekil bozukluğu oluşuyor ne yapmalıyım ya da ne olmuş olabilir.
 • DrSerefAktas
  Bahsettiğiniz şekilde bench press zorlanmalarında kapsül yada labrumda yırtıklar oluşabilmektedir. Eğer bir yırtık var ise bu tedavi gerektirmektedir. Bu hastalarımızda muayene sonrası gerek duyarsak mr tetkiki de yaparak tanıyı netleştirip tedaviyi planlamaktayız.
 • cagla
  hocam benim annemin ayak baş parmağında kireçlenme var. çok ağrı çekiyor ne yapabiliriz.
 • DrSerefAktas
  Ayak başparmağı kireçlenmelerinde muayene ve radyografilerle değerlendirip olgularda tedavi planını apmaktayız. İleri düzeyde kireçlenme olan olgularda ise ameliyat ile tedavi hastaların konforunu arttırmaktadır.
 • Uğur Alkaya  - SAĞ OMUZ AĞRISI
  Sayın Hocam MR sonucu; Omuz eklemi içerisinde ve subakromiyal bursada minimal sıvı. Akromiyon ucu tip 2 Humerus başında milimetrik boyutlu birkaç adet subkortikal kist izlenmiş. Biceps tendonu etrafında minimal sıvı. MR görüntü sonucunda diğer görüntüler hepsi normal(fazla uzun olmasın diye yazmıyorum) Sonuç hakkında yorumunuzu alabilirmiyim.Saygılarımla.
 • DrSerefAktas
  öncelikle ameliyat dışı tedavi uygulanarak başarı elde edilebilir.
 • cagla  - diz ağrısı
  ne gibi tedavi uygulanılabilir hocam çünkü çok ağrı çekiyorum.
 • DrSerefAktas
  Muayene bulgularınıza göre ilaç tedavisi+eksersiz, fizik tedavi, lokal nnjeksiyon ve diğer tedavi yöntemlerinden uygun olan tedavi seçimi yapılabilir. Bir ortopedi uzmanına başvurmanız halinde tedavi belirlenecektir.
 • ömer merç
  sol omuzumda şiddetli agrıyla doktora gittim mr raporunda s sunucunda resesde hafif sıvı artışı çıktı. dr fizik tedavi verdi. ne şekilde bir fizik tedavi görmem gerekir.
 • DrSerefAktas
  Fizik Tedavi protokolunuzu doktorunuzun önerisi doğrultusunda fizik tedavi uzmanı belirleyecektir.
 • Nurcan sağır  - Koluma ne olmuş olabilir?
  Hocam 15 gün önce tetkik için kan verdim iğnenin batmasıyla birlikte kolumda birşey kopmuş gibi acı hissettim ve birkaç dk yumruk şeklindeki elimin kasıldıgını hissettim ve parmaklarımı hissetmedim.birkaç dk sonra elim açıldı ama baş parmağımdan dirseğime kadar bir kasılma oldu sonrasında ağrı takip etti buz tedavisi ve medikal tedavi onerildi ve agrı kesici ilaçlar mr sonucum;Dirsek ekleminde minimal sıvı artışı ve bieps tendonu distalinde minimal tenosnovit bulguları. emg sonucum normal ancak 15 gün olmasına rağmen kolumdaki ağrıda hiç azalma yok kolumu aşağı saldığımda ve kullanmaya kalktığımda ağrım dahada şiddetleniyor...Lütfen bir öneride bulunun yardımcı olun saygılar.
 • DrSerefAktas
  muayene ve gerekirse EMG tetkiki yapılması önerilir.
 • fırat
  hocam iki omuzumda da agri var 6 doktora gittim biri odem var dedibiri kabama var biri de sivi artisi var dedi 6 ay icinde iki defa fiziktedavi gordum fayda saglamadi ilaclarda kesmiyo igne vurulmami soylediler omuzlara ne yapmam gerekiyo igneleri vurayim mi
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve güncel mr ile incelenerek tedaviniz planlanabilir.
 • mehmet fatih fırat  - omuzumun üstüne düştüm
  Subakromial-subdeltoid bursada minimal effüzyon izlenmiş yazıyor mr sonucunda omuzumun üstüne düşmüştüm şiddetli ağrılarla geceleri uyuyamıyor üstüne yatamıyor kolumu kaldıramıyor arabanın arka koltuğuna dönüp birşey alamıyordum ortebedi doktorum omuzumdan iğne vurdu şimdi ağrılarım gitti ama halsizlil güşsüzlük var kolumda neden olabilir acaba ne yapmalıyım
 • DrSerefAktas
  giderek normalleşme beklenir. iyileşme olduğunu hissetmezseniz yeniden muayene yapılarak fizik tedavi önerilebilir.
 • erenistanbul erkek  - sağ omuz arka
  doktor bey yaşım 24 vucüt geliştirme sporu yapıyorum sağ omuzumun arka kısmında ağrım var mr çektirdim mr sonucumda bisiptal olukta biceps çevresinde minimal sıvı artışı ve subskapular reseste hafif sıvı artışı izlendi yazıyor bu durumda ağırlık antrenmanı yapabilirmiyim ağırlarım varkende ağırlık antrenmanını kesmedim çok ağrı çekmedim sadece omuz pres dediğimiz ağırlığın enseye indirilip kaldırılmasında ağrıyı hissediyorum ne yapmalıyım doktor bey saygılar.
 • DrSerefAktas
  biceps tendon ve adelenizi zorlayacak eksersizlerden 1-2 hafta uzak durmanız önerilir.
 • Misafir  - selime
  İyi akşamlar hocam sol omuzumda şiddetli agrıyla doktora gittim mrg raporunda sonuç hemerus başında subkortikal kistler,glenohumeral eklemde,subkorokoid reseste subakromial-subdeltoid bursada effüzyon yazıyo lütfen bilgilendirirseniz çok sevinirim ilaç tedavisiyle gecermi? cerrahi müdahale gerektirirmi? Şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  istirahat ve ilaç tedavisi ilk tedavi seçeneği olacaktır.
 • oğuzhan özdemir  - OMUZ
  Hocam vucut geliştirmeyle ilgileniyorum dün omzumda bi ağrı olustu idman esnasında kolumu yukarı kaldırıken hissedebiliyorum çok şiddetli değil düşük agırlıklarla antreye devammı etsem buz filan koyudm yine agrısı var hareket yaparken
 • DrSerefAktas
  o bölgeyi çalıştıran eksersilere ara vererek istirahat etmeniz şikayetlerinizin daha çabuk geçmesini sağlayacaktır.
 • meral aydin  - omuzda kas yirtilmasi ve odem
  2ayonce omzumda siddetli agri ve hareket kisitliligi ile dr a gittim omuz mr.si cekildi.kas yirtilmasi ve odem denildi.1ay fizik aldim.fizigin sonuna dogru omuzda kapsul olusmus dedi dr. Sonuk omuz dedi fizik bitti hala agrilarim siddetli bir sekilde devam ediyo ne onerirsiniz tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  fizik tedaviye rağmen şikayetlerin sürdüğü hastalarda artroskopik cerrahi önerilir.
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.