Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Omuz Ağrısı | Yazdır |

OMUZ AĞRISI

Omuz eklemi, kol kemiği ile gövdenin bileştiği yerde bulunur. Omuz eklemi, vücudun en hareketli ve birçok yöne hareket serbestliği olan eklemlerinden birisidir. Böylesine çok hareketli omuz ekleminde hissedilen ağrılar, Omuz Ağrısı eklemi fonksiyonlarında kısıtlanmaya yol açmaktadır. Omuz Ağrısı, ortopedi de bel ve diz ağrısından sonra en sık gördüğümüz ağrı şikayetlerindendir. Omuz ağrısı istirahatte, omuzun belli hareketlerinde, omuzun her hareketinde yada daima olabilir. Omuz ağrısı; anlık, kısa süreli, birkaç gün sürüp geçen yada devamlı olabilir.

Omuz Ağrısı nedenleri nelerdir?

Omuz ağrısı, omuzu çevreleyen yumuşak dokulardan, omuz ekleminden, omuzu oluşturan kemiklerde ve boyundan gelen sinirlerden kaynaklanabilir. Yumuşak dokulara  bağlı omuz sorunları, ensık omuz ağrısı nedenidir.

Omuz ağrısı oluşturan yumuşak doku sorunları nelerdir?

Tendinit, bursit, omuz incinme ve yaralanmaları, omuz instabiliteleri, çıkıkları, kalsifik tendinitis ve donmuş omuz hastalığı omuz ağrısını oluşturan sık görülen yumuşak doku sorunlarındandır.Tendon, kasların ince şerit şeklinde uzantıları olup kemiğe yapışan dokulardır. Kas kasılması ile tendon hareket ederek yapıştığı kemiği kendisine doğru çeker, böylece eklem hareketi oluşur.
Tendinitis, omuz eklemini oluşturan tendonların zorlanması ile oluşan ödem, yıllar içinde dejenerasyon dediğimiz yıpranmaları ve yırtılmaları durumudur. Tendinitis durumunda sıklıkla omuz ön tarafında ve omuzu arkaya doğru döndürme hareketleri sırasında omuz ağrısı hissedilir. 
Bursitis, Omuz eklemi ile omuzun tavan dediğimiz akromion arasında yer alan bursa dediğimiz içi sıvı dolu kesenin imflamasyonudur. Sıkılkla omuz zorlanmaları, tendinit, rotator manşet yırtıklarında bursa şişer ve emflame olur. Bunun sonucunda özellikle omuzu yukarı kaldırma gibi hareketlerde omuz ağrısı olur.
Kalsifik Tendinitis, omuz eklemini hareket ettiren tendonlardaki zorlanma, minik yırtılma ve kanamalar sonucu tendon dokusunda kalsiyum çöküntülerinin olması ile karekterize bir hastalıktır. Kalsifik tendinitin bir diğer özelliği de çok şiddetli omuz ağrısına neden olmasıdır.

Omuz Ağrısında hangi durumlarda tıbbi yardım almalıyım?

Omuz Ağrısında her zaman profesyonel yardım önerilir. Aşağıdaki durumlarda ise mutlaka doktora başvurmalısınız:
Omuz ağrısı, omuz eklemi yarlanmalarından sonra olduysa, beraberinde omuzunuzda şekil bozukluğu varsa, omuz bölgenizde açık yara varsa,
İstirahatte dahi olan ve/veya gece uykudan kaldıran omuz ağrınız var ise,
Omuz ağrınız hafif olmasına rağmen birkaç günlük istirahat ve ağrı kesici kullanımına rağmen sürüyorsa,
Kolunu kaldıramıyor ve omuzunuzu hareket ettiremiyorsanız,
Kolunuzu kullanarak normalde kaldırabileceğiniz herhangi bir objeyi kaldırmakta güçlük hissediyorsanız,
Omuz ekleminizde enfeksiyonu düşündürecek kızarıklık, ısı artışı olması durumu.

Omuz Ağrısının nedeninin tanısı nasıl koyulur?

Omuz ağrınızın sürmesi sonucunda başvuracağınız Ortopedi Uzmanı, size bir takim sorular sorarak olası nedenleri anlamaya çalışacaktır. Sonrasında omuz ekleminizi ve boyun bölgenizi muayene edecektir. Muayene sonrasında, doktorunuz  omuz ağrınızı tanısı konusunda bir fikre sahip olacaktır. Doktorunuz bazen size hemen tedavi başlarken bazen de radyografi yada MR gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanabilir.

Omuz Ağrısını tedavisi nasıl yapılır?

Omuz ağrısının tedavisi tamamen nedene yönelik olup koyulan tanıya göre uygulanır. Omuz ağrısında, en sık kullanılan 
tedavi yöntemleri şöyle sıralanabilir:
İstirahat ve antiemflamtuvar ilaç kullanımı,
Germe ve güçlendirme eksersizleri
Fizik tedavi ve Rehabilitasyon,
Ağrılı nokta yadan bölgeye yapılan lokal enjeksiyonlar,
Omuz Artroskopisi,
Açık cerrahi girişim.

Anahtar Kelimeler: Omuz, omuz ağrısı, omuz ağrıları, tendinit,bursit,donmuş omuz,omuz instabilitesi, omuz çıkıkları, kalsifik tendinit

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (56)
 • oğuzhan özdemir  - OMUZ
  Hocam vucut geliştirmeyle ilgileniyorum dün omzumda bi ağrı olustu idman esnasında kolumu yukarı kaldırıken hissedebiliyorum çok şiddetli değil düşük agırlıklarla antreye devammı etsem buz filan koyudm yine agrısı var hareket yaparken
 • DrSerefAktas
  o bölgeyi çalıştıran eksersilere ara vererek istirahat etmeniz şikayetlerinizin daha çabuk geçmesini sağlayacaktır.
 • meral aydin  - omuzda kas yirtilmasi ve odem
  2ayonce omzumda siddetli agri ve hareket kisitliligi ile dr a gittim omuz mr.si cekildi.kas yirtilmasi ve odem denildi.1ay fizik aldim.fizigin sonuna dogru omuzda kapsul olusmus dedi dr. Sonuk omuz dedi fizik bitti hala agrilarim siddetli bir sekilde devam ediyo ne onerirsiniz tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  fizik tedaviye rağmen şikayetlerin sürdüğü hastalarda artroskopik cerrahi önerilir.
 • ismail bulut  - omuz agrısı ve kıst
  merhaba hocam 26 yaşında sporcuyum spor esnasında omuzumda agrı hıssettımm o ana agrının uzerıne gıtmedım mr sonucumda superior glenohumeral ligamanda grade 1sprain bulguları ve bide kist milimetrik boyutta dıye not var hocam omuzumu hiç bi şekilde kullanamıyorum hocam 1 dır bu şikayetım devam edıyo her haraketım kısıtlı en basıtı yuzdukten sonra ertesı gun sag kolumu kullanamıyorum ne yapmam gerektıgı konusunda bılgılendırırsenız sevınırım hocam saygılar
 • DrSerefAktas
  şikayetleriniz 1 aydan uzun süredir var ise muayene ve mr lar incelenerek gerekli olgularda fizik tedavi önerilebilir.
 • ozge  - enkondrom ameliyat gerektirir mi?
  hocam merhaba.annem 52 yaşında omuz ağrılarından dolayı romatoloji bölümüne gitti ve mrg istediler. sonuçta 33*10mm boyutlarında enkondrom görüldüğü yazıyordu. ameliyat gerektirir mi yada nasıl bir tedavi izlenir. Cevabınızı bekliyorum teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  bir çok olguda enkondrom tesadüfi olarak görüntü verip hastada ağrıya neden olan ana neden değildir. Hastanın muayenesi ile ana neden ortaya koyulup tedavi planlanabilir.
 • nuray
  Mrb hocamhocam ben 28 yasindayimyaşındayım sol omuz eklem yerim çok ağlıyordu doktora gittim aldigim İmar sonucunda dikkatimi çeken 3 mm boyutunda subkortikal Kistik rezorpsiyon odağı izlenmektedir supraspinatus tendonunda tendinozise sekonder dejeneratif sinyal değişiklikleri secilmektedir.cvp yazarsaniz sevinirim tesekkurler
 • DrSerefAktas
  mr görüntülerinizin incelenmesi gereklidir. Bir ortopedi uzmanına başvurursanız görüntülerinizi inceleyecektir. Tedavi buna göe kararlaştırılabilir.
 • Sezgin  - Omuz Ağrısı
  Merhaba Hocam; Yaklaşık 2 haftadır hiçbir şekilde zorlamadığım halde sağ omuzumun arkasında bir ağrı oluştu ve halen devam ediyor. Doktorum MR çektirmemi ve sonuca göre tedaviye başlayacağımızı söyledi ama verdiği ilaçlar herhangi bir iyileşme etkisi göstermedi. Aşağıda yazdığım MR sonuçlarını benim için yorumlarsanız sevinirim. -Supraspinatus ve infraspinatus tendonlarında tendinozis -Subakromial ve subdeltois bursalarda minimal sıvı artışı -Akromioklaviküler eklemde hipertrofi, akromionda laterale angulasyon, akromiohumeral mesafede azalma. Saygılarımla. :evil: :evil:
 • DrSerefAktas
  İlaç tedavisine rağmen şikayetler sürüyorsa kapalı yöntemle (artroskopi) cerrahi önerilir.
 • murad  - Humerus Başı
  Merhaba doktor bey 3 ay önce vücut geliştirme sporu yaptığım sırada sol omzumda agrı meydana geldi ve 2 hafta karekete bağlı olarak ağrılarım oldu sonrasında geçtiğine çok emin olmama rağmen kendimi test etme amaçlı 5 şınaç çektikten sonra ağrım tekrar 1 hafta kadar devam ettim 3. ay sonunda ağrılarım tamamen bitti hareket etmemde hiç bir sorun yok ancak emin olmak için mr çektirdim ve size danışmak yardım almak istedim MR sonucum Humerus başında büyük tüberkül düzeyde 6mm'lik subkortikal kist ve Subakromiosubdeltoid alan minimal sıvı
 • DrSerefAktas
  İistirahatiniz yeterli olacaktır. Şikayetler sürerse yeniden değerlendirme gerekir.
 • Bülent  - Omuz kisti
  Hocam az önce yazdıklarıma ek olarak. 14 yaşlarında köprücük kemiğim kırılmıştı ve kemik üst üste kaynadı. ancak yaklaşık 6 ay önce masa tenisi oynarken omuzum yerinden çıkmış gibi hissettim çok kötü acı hissettim ancak daha sonra ki süreçte bu omzumu arkaya yukarıya bir şeye uzanırken ağrı oluşmasına bazen çıkma hissini yaşamama neden oldu. doktora gittiğimde MR çekildi ve omzumda yaşadığım olay sonrasında sıvı biriktiğini ve daha sonra kiste dönüştüğünü söyledi gözlemlenmesi gerektiğini söyledi. ve fizik tedaviye yönlendirdi. ancak 14 seans uygulanan tens tedavisinden bir sonuç alamadım. bu olayı 6 ay önce yaşamadan önce de omzumun üstüne kafamı koyup uyuduğumda ağrı hissi oluyordu. bana yardım eder misiniz ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim..
 • DrSerefAktas
  muayeneniz ve tetkiklerinizin değerlendirilmesi için dilerseniz randevü alabilirsiniz.
 • Misafir  - omuz içinde kist oluşması
  Hocam, omuzumda yaklaşık 5 aydır yaşadığım sportif aktivite sırasında masa tenisi oynarken yerinden çıkma hissi yaşadım daha sonra ki 5 aylık süreçte bu ağrı geçmedi doktora gittim. MR çekildi ve omuz içinde kist oluştuğunu söyledi ve gözlemlenmesi gerektiğini söyledi. fizik tedaviye yönlendirdi. fizik tedaviyi 14 seans uygulamalı tens yapıldı hareketleri çok iyi olmasa da yaptım ama hala sorun devam ediyor. tedavi için ne önerirsiniz? kaplıca veya ameliyat yada fizik tedaviye gitmeli miyim sizce?
 • DrSerefAktas
  oluşan kistin yeri tedaviyi belirleyecektir. Bazı kistlerin omuz sorunları ile ilgisi olmayıp tedavi gerektirmez iken bazı kistler yada bursit durumunda ağrı nedeni olmakta olup bursa içi enjeksiyonlar tedavi de başarı sağlayanbilmektedir. En sağlıklı tedavi muayeneniz ve tetkiklerinizin görülmesi ile düzenlenebilir.
 • kader  - diz kapağı
  selam.dizimde 3 ay önce başlayan ağrıyla doktora gittim. diz kapağımın yukarda olduğunu söyledi. daha önce de dizime jel iğne ile 2 tane kortizon iğne vuruldu. ağrım hiç geçmiyor bir de iğne vurulan yerde bariz bir çukurluk oluştu :( dizimin görüntüsü değişti hocam nedir bu aydınlatırsanz sevinirim.teşekkürler
 • DrSerefAktas
  diz kapağının yukarıda olması durumu patella alta olarak ta adlandırılmakta olup bir çok olguda eksersiz ve kas güçlendirmesi yeterli olmaktadır. Şikayetlerin sürdüğü olgularda muayene ve tetkikler yapılarak eşilk eden sorun veya kıkırdak problemleri araştırılmalıdır.
 • güner  - sağ omuzda ağrım var
  hocam sağ omuz emar sonuç humerus başıdüzeyinden uzanandistalemedulla uzanankemik iliği ödemine bağlı yağ baskılı koronalt2adahiperintens siyal değişikliğimevcut humerus başı konfigürasyonu bozulmuş yassılaşmıştır anreromedialde16x5mm boyutlu bir alnda T1ada hipointes yağ baskılı aksiyal T2Ada hiperintens sinyal değişikliği izlenmiş olupkartilaj yer yer deformedir evre ııosteokondrit hocam amliyat dediler iki ayağımdan 5 ay önce total kalça ameliyatı oldum ameliyatsız tedavisi mümkünmü 63 yaşındayım şimdiden zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  mr bulgularınızda bahsedilen eklem kireçlenmesinin düzeyi tedaviyi belirleyecektir. Erken dönemmde fizik tedavi uygulanırken ilerlemiş ve ağrısı çok olup hareketleri ileri derece kısıtlı olgularda protez gündeme gelebilmektedir.
 • Misafir  - omuzda kist
  İyi günler birşey sormak istiyorum.annem omuzundan mr cekildi raporu size yazacağım bilgilendirirseniz teşekkür ederim.mr sonucu subkorokoid bursada artmış efüzyon izlenmektedir.ayrıca soinoglenoid notcha yaklaşık 24×18 mm ebadında septalı multilokule kistik oluşumu izlenmektedir. Supraspinatus tendonu humerus yağısma lokalizasyonunda 3 mm ebadında t2 hiperitens dejenaratif kist izlenmektedir.bilgilendiriseniz çok teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleri değerlendirlerek yorum yapılabilir.
 • beril aydın akdaş  - sol omuzum
  hocam omuz MR areda, akromion tip II konfigürasyon izlenmiş.akromionda distalde inferiora uzanım akromiohumeral mesafede daralma . impingement açısından anlamlı degerlendirilmiş. humerus proksimal metafizinde 7*4*5 mm boyutunda düzgün sınırlı lobüle konturlu kemik lezyonu izlenmiş olup enkondroma ile uyumlu olabilir . raporu verilmiştir. 20 seans fizik oldum hala ağrım var ve bazı hareketleri yapamıyorum. ne yapmalıyım tşk ederm.
 • DrSerefAktas
  muayene ile ağrılarınızın omuz impingement hastalığından kaynaklandığı düşünülürse ve fizik tedavi ile de yanıt almadığınız göz önüne alınırsa artroskopik cerrahi kararı verilebilir.
 • B.Orhan  - omuz agrisi
  hocam sag omuzumda agri var doktor omuz kasinda iltahap var dedi 10 seans fizyo terapiye gittim agri kesilmedi kolumu omuz hizama kaldirdigim zaman buyuk aci oluyor sonra kortizon ignesi vurdu doktor bir ay oldu tekrar ise basladim ve aci yine basladi isim sag kolumu kullanarak 2800 kg elbiseyi iki metre ileriye atmak(secmek),doktorum eger aci tekrar ederse calisamazsin demisdi su anda aci basladi ve isi biraktim ne yapmami onerirsiniz simdiden tsk ler
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr tetkiki yapılarak incelenmelidir.
 • muhammet işiyok  - omuz
  İyi günler sayın hocam...iki yıldır sol omuzum ağrıyor...bi çok kez farklı teşhisler kondu...yırtık dendi sıkışma dendi ödem dendi Ameliyat önerildi...tam olarak açıklayıcı bir bir tanı yapmadı hiç bir hekim...ve ilaç kullandım... iğne kullandım fizik tedavi eğzersiz yaptım sonuç aynı...Ağrım devam ediyor sürekli...İki farklı Mr sonucumu karrşılaştırabilmeniz için yazmak istiyorum hocam...Bunlara göre nasıl bir tedavi önerirsiniz. İlk çektiğim Mr sonucunda... Glenuhumeral eklem ilişkisi doğaldır...Humerus başı t.majör düzeyinde subkondral intramedüller yaygın ödematöz sinyal değişikliği ve T1-T2 serilerde lineer hipointensiteler mevcuttur.(okült fraktür?)....Glenoid inferiorda artiküler yüzey hafif düzensiz görünümdedir....Subakromial bursa subkorakoid bursada mai artışı mevcuttur.....Rotador intervalde mai belirginleşmesi mevcuttur....Korakohumeral ve superior glenohumeral ligament lax ve sinyali artmıştır.....Akromioklaviküler eklem hafif hipertrofik görünümdedir.....Supraspinatus tendon distalde kalın ve insersio düzeyinde sinyali artmış olup bursal komşulukta mai izlenmektedir....İnfraspinatus ve subskapularis kas-tendon sinyal yoğunlukları doğaldır....İntertüberküler çentikte biseps kasının uzun başının tendonu normal gerginlik ve sinyal yoğunluğundadır.....Anterosuperiorda lablorigament kompleks sinyali nonhomojendir..... En son çektiğim Mr sonucunda.....Huumerus başında lateralde belirgin T2A hiperintens sinyal intensite artışları izlendi.(kontüzyonel?) ....Akromioklavikular eklem normal olup impingement saptanmamıştır.....Supraspinatus tendonu normal anatomik lokalisazyonunda normal sinyal intensitesi ile izlenmiştir....dejenerasyon, rüptür ve retraksiyon saptanmamıştır....Biseps tendonu normal anatomik lokalizasyonunda normal sinyal intensitesi ile izlenmiştir....Tendon çevresinde sıvı saptanmamıştır.Omuz eklem aralığında ve subakromial bursada minimal effüzyon izlendi...Saygılar Hocam
 • DrSerefAktas
  mr raporlarınızda bahsedilenler herhangi bir cerrahi tedaviyi düşündürmemektedir. muayene ve görüntülerin incelenmesi mr raporu ile paralellik gösterirse izik tedaviden fayda görmeniz beklenir.
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.