Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Omuz Ağrısı | Yazdır |

OMUZ AĞRISI

Omuz eklemi, kol kemiği ile gövdenin bileştiği yerde bulunur. Omuz eklemi, vücudun en hareketli ve birçok yöne hareket serbestliği olan eklemlerinden birisidir. Böylesine çok hareketli omuz ekleminde hissedilen ağrılar, Omuz Ağrısı eklemi fonksiyonlarında kısıtlanmaya yol açmaktadır. Omuz Ağrısı, ortopedi de bel ve diz ağrısından sonra en sık gördüğümüz ağrı şikayetlerindendir. Omuz ağrısı istirahatte, omuzun belli hareketlerinde, omuzun her hareketinde yada daima olabilir. Omuz ağrısı; anlık, kısa süreli, birkaç gün sürüp geçen yada devamlı olabilir.

Omuz Ağrısı nedenleri nelerdir?

Omuz ağrısı, omuzu çevreleyen yumuşak dokulardan, omuz ekleminden, omuzu oluşturan kemiklerde ve boyundan gelen sinirlerden kaynaklanabilir. Yumuşak dokulara  bağlı omuz sorunları, ensık omuz ağrısı nedenidir.

Omuz ağrısı oluşturan yumuşak doku sorunları nelerdir?

Tendinit, bursit, omuz incinme ve yaralanmaları, omuz instabiliteleri, çıkıkları, kalsifik tendinitis ve donmuş omuz hastalığı omuz ağrısını oluşturan sık görülen yumuşak doku sorunlarındandır.Tendon, kasların ince şerit şeklinde uzantıları olup kemiğe yapışan dokulardır. Kas kasılması ile tendon hareket ederek yapıştığı kemiği kendisine doğru çeker, böylece eklem hareketi oluşur.
Tendinitis, omuz eklemini oluşturan tendonların zorlanması ile oluşan ödem, yıllar içinde dejenerasyon dediğimiz yıpranmaları ve yırtılmaları durumudur. Tendinitis durumunda sıklıkla omuz ön tarafında ve omuzu arkaya doğru döndürme hareketleri sırasında omuz ağrısı hissedilir. 
Bursitis, Omuz eklemi ile omuzun tavan dediğimiz akromion arasında yer alan bursa dediğimiz içi sıvı dolu kesenin imflamasyonudur. Sıkılkla omuz zorlanmaları, tendinit, rotator manşet yırtıklarında bursa şişer ve emflame olur. Bunun sonucunda özellikle omuzu yukarı kaldırma gibi hareketlerde omuz ağrısı olur.
Kalsifik Tendinitis, omuz eklemini hareket ettiren tendonlardaki zorlanma, minik yırtılma ve kanamalar sonucu tendon dokusunda kalsiyum çöküntülerinin olması ile karekterize bir hastalıktır. Kalsifik tendinitin bir diğer özelliği de çok şiddetli omuz ağrısına neden olmasıdır.

Omuz Ağrısında hangi durumlarda tıbbi yardım almalıyım?

Omuz Ağrısında her zaman profesyonel yardım önerilir. Aşağıdaki durumlarda ise mutlaka doktora başvurmalısınız:
Omuz ağrısı, omuz eklemi yarlanmalarından sonra olduysa, beraberinde omuzunuzda şekil bozukluğu varsa, omuz bölgenizde açık yara varsa,
İstirahatte dahi olan ve/veya gece uykudan kaldıran omuz ağrınız var ise,
Omuz ağrınız hafif olmasına rağmen birkaç günlük istirahat ve ağrı kesici kullanımına rağmen sürüyorsa,
Kolunu kaldıramıyor ve omuzunuzu hareket ettiremiyorsanız,
Kolunuzu kullanarak normalde kaldırabileceğiniz herhangi bir objeyi kaldırmakta güçlük hissediyorsanız,
Omuz ekleminizde enfeksiyonu düşündürecek kızarıklık, ısı artışı olması durumu.

Omuz Ağrısının nedeninin tanısı nasıl koyulur?

Omuz ağrınızın sürmesi sonucunda başvuracağınız Ortopedi Uzmanı, size bir takim sorular sorarak olası nedenleri anlamaya çalışacaktır. Sonrasında omuz ekleminizi ve boyun bölgenizi muayene edecektir. Muayene sonrasında, doktorunuz  omuz ağrınızı tanısı konusunda bir fikre sahip olacaktır. Doktorunuz bazen size hemen tedavi başlarken bazen de radyografi yada MR gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanabilir.

Omuz Ağrısını tedavisi nasıl yapılır?

Omuz ağrısının tedavisi tamamen nedene yönelik olup koyulan tanıya göre uygulanır. Omuz ağrısında, en sık kullanılan 
tedavi yöntemleri şöyle sıralanabilir:
İstirahat ve antiemflamtuvar ilaç kullanımı,
Germe ve güçlendirme eksersizleri
Fizik tedavi ve Rehabilitasyon,
Ağrılı nokta yadan bölgeye yapılan lokal enjeksiyonlar,
Omuz Artroskopisi,
Açık cerrahi girişim.

Anahtar Kelimeler: Omuz, omuz ağrısı, omuz ağrıları, tendinit,bursit,donmuş omuz,omuz instabilitesi, omuz çıkıkları, kalsifik tendinit

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (72)
 • Uğur Alkaya  - SAĞ OMUZ AĞRISI
  Sayın Hocam MR sonucu; Omuz eklemi içerisinde ve subakromiyal bursada minimal sıvı. Akromiyon ucu tip 2 Humerus başında milimetrik boyutlu birkaç adet subkortikal kist izlenmiş. Biceps tendonu etrafında minimal sıvı. MR görüntü sonucunda diğer görüntüler hepsi normal(fazla uzun olmasın diye yazmıyorum) Sonuç hakkında yorumunuzu alabilirmiyim.Saygılarımla.
 • DrSerefAktas
  öncelikle ameliyat dışı tedavi uygulanarak başarı elde edilebilir.
 • cagla  - diz ağrısı
  ne gibi tedavi uygulanılabilir hocam çünkü çok ağrı çekiyorum.
 • DrSerefAktas
  Muayene bulgularınıza göre ilaç tedavisi+eksersiz, fizik tedavi, lokal nnjeksiyon ve diğer tedavi yöntemlerinden uygun olan tedavi seçimi yapılabilir. Bir ortopedi uzmanına başvurmanız halinde tedavi belirlenecektir.
 • ömer merç
  sol omuzumda şiddetli agrıyla doktora gittim mr raporunda s sunucunda resesde hafif sıvı artışı çıktı. dr fizik tedavi verdi. ne şekilde bir fizik tedavi görmem gerekir.
 • DrSerefAktas
  Fizik Tedavi protokolunuzu doktorunuzun önerisi doğrultusunda fizik tedavi uzmanı belirleyecektir.
 • Nurcan sağır  - Koluma ne olmuş olabilir?
  Hocam 15 gün önce tetkik için kan verdim iğnenin batmasıyla birlikte kolumda birşey kopmuş gibi acı hissettim ve birkaç dk yumruk şeklindeki elimin kasıldıgını hissettim ve parmaklarımı hissetmedim.birkaç dk sonra elim açıldı ama baş parmağımdan dirseğime kadar bir kasılma oldu sonrasında ağrı takip etti buz tedavisi ve medikal tedavi onerildi ve agrı kesici ilaçlar mr sonucum;Dirsek ekleminde minimal sıvı artışı ve bieps tendonu distalinde minimal tenosnovit bulguları. emg sonucum normal ancak 15 gün olmasına rağmen kolumdaki ağrıda hiç azalma yok kolumu aşağı saldığımda ve kullanmaya kalktığımda ağrım dahada şiddetleniyor...Lütfen bir öneride bulunun yardımcı olun saygılar.
 • DrSerefAktas
  muayene ve gerekirse EMG tetkiki yapılması önerilir.
 • fırat
  hocam iki omuzumda da agri var 6 doktora gittim biri odem var dedibiri kabama var biri de sivi artisi var dedi 6 ay icinde iki defa fiziktedavi gordum fayda saglamadi ilaclarda kesmiyo igne vurulmami soylediler omuzlara ne yapmam gerekiyo igneleri vurayim mi
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve güncel mr ile incelenerek tedaviniz planlanabilir.
 • mehmet fatih fırat  - omuzumun üstüne düştüm
  Subakromial-subdeltoid bursada minimal effüzyon izlenmiş yazıyor mr sonucunda omuzumun üstüne düşmüştüm şiddetli ağrılarla geceleri uyuyamıyor üstüne yatamıyor kolumu kaldıramıyor arabanın arka koltuğuna dönüp birşey alamıyordum ortebedi doktorum omuzumdan iğne vurdu şimdi ağrılarım gitti ama halsizlil güşsüzlük var kolumda neden olabilir acaba ne yapmalıyım
 • DrSerefAktas
  giderek normalleşme beklenir. iyileşme olduğunu hissetmezseniz yeniden muayene yapılarak fizik tedavi önerilebilir.
 • erenistanbul erkek  - sağ omuz arka
  doktor bey yaşım 24 vucüt geliştirme sporu yapıyorum sağ omuzumun arka kısmında ağrım var mr çektirdim mr sonucumda bisiptal olukta biceps çevresinde minimal sıvı artışı ve subskapular reseste hafif sıvı artışı izlendi yazıyor bu durumda ağırlık antrenmanı yapabilirmiyim ağırlarım varkende ağırlık antrenmanını kesmedim çok ağrı çekmedim sadece omuz pres dediğimiz ağırlığın enseye indirilip kaldırılmasında ağrıyı hissediyorum ne yapmalıyım doktor bey saygılar.
 • DrSerefAktas
  biceps tendon ve adelenizi zorlayacak eksersizlerden 1-2 hafta uzak durmanız önerilir.
 • Misafir  - selime
  İyi akşamlar hocam sol omuzumda şiddetli agrıyla doktora gittim mrg raporunda sonuç hemerus başında subkortikal kistler,glenohumeral eklemde,subkorokoid reseste subakromial-subdeltoid bursada effüzyon yazıyo lütfen bilgilendirirseniz çok sevinirim ilaç tedavisiyle gecermi? cerrahi müdahale gerektirirmi? Şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  istirahat ve ilaç tedavisi ilk tedavi seçeneği olacaktır.
 • oğuzhan özdemir  - OMUZ
  Hocam vucut geliştirmeyle ilgileniyorum dün omzumda bi ağrı olustu idman esnasında kolumu yukarı kaldırıken hissedebiliyorum çok şiddetli değil düşük agırlıklarla antreye devammı etsem buz filan koyudm yine agrısı var hareket yaparken
 • DrSerefAktas
  o bölgeyi çalıştıran eksersilere ara vererek istirahat etmeniz şikayetlerinizin daha çabuk geçmesini sağlayacaktır.
 • meral aydin  - omuzda kas yirtilmasi ve odem
  2ayonce omzumda siddetli agri ve hareket kisitliligi ile dr a gittim omuz mr.si cekildi.kas yirtilmasi ve odem denildi.1ay fizik aldim.fizigin sonuna dogru omuzda kapsul olusmus dedi dr. Sonuk omuz dedi fizik bitti hala agrilarim siddetli bir sekilde devam ediyo ne onerirsiniz tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  fizik tedaviye rağmen şikayetlerin sürdüğü hastalarda artroskopik cerrahi önerilir.
 • ismail bulut  - omuz agrısı ve kıst
  merhaba hocam 26 yaşında sporcuyum spor esnasında omuzumda agrı hıssettımm o ana agrının uzerıne gıtmedım mr sonucumda superior glenohumeral ligamanda grade 1sprain bulguları ve bide kist milimetrik boyutta dıye not var hocam omuzumu hiç bi şekilde kullanamıyorum hocam 1 dır bu şikayetım devam edıyo her haraketım kısıtlı en basıtı yuzdukten sonra ertesı gun sag kolumu kullanamıyorum ne yapmam gerektıgı konusunda bılgılendırırsenız sevınırım hocam saygılar
 • DrSerefAktas
  şikayetleriniz 1 aydan uzun süredir var ise muayene ve mr lar incelenerek gerekli olgularda fizik tedavi önerilebilir.
 • ozge  - enkondrom ameliyat gerektirir mi?
  hocam merhaba.annem 52 yaşında omuz ağrılarından dolayı romatoloji bölümüne gitti ve mrg istediler. sonuçta 33*10mm boyutlarında enkondrom görüldüğü yazıyordu. ameliyat gerektirir mi yada nasıl bir tedavi izlenir. Cevabınızı bekliyorum teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  bir çok olguda enkondrom tesadüfi olarak görüntü verip hastada ağrıya neden olan ana neden değildir. Hastanın muayenesi ile ana neden ortaya koyulup tedavi planlanabilir.
 • nuray
  Mrb hocamhocam ben 28 yasindayimyaşındayım sol omuz eklem yerim çok ağlıyordu doktora gittim aldigim İmar sonucunda dikkatimi çeken 3 mm boyutunda subkortikal Kistik rezorpsiyon odağı izlenmektedir supraspinatus tendonunda tendinozise sekonder dejeneratif sinyal değişiklikleri secilmektedir.cvp yazarsaniz sevinirim tesekkurler
 • DrSerefAktas
  mr görüntülerinizin incelenmesi gereklidir. Bir ortopedi uzmanına başvurursanız görüntülerinizi inceleyecektir. Tedavi buna göe kararlaştırılabilir.
 • Sezgin  - Omuz Ağrısı
  Merhaba Hocam; Yaklaşık 2 haftadır hiçbir şekilde zorlamadığım halde sağ omuzumun arkasında bir ağrı oluştu ve halen devam ediyor. Doktorum MR çektirmemi ve sonuca göre tedaviye başlayacağımızı söyledi ama verdiği ilaçlar herhangi bir iyileşme etkisi göstermedi. Aşağıda yazdığım MR sonuçlarını benim için yorumlarsanız sevinirim. -Supraspinatus ve infraspinatus tendonlarında tendinozis -Subakromial ve subdeltois bursalarda minimal sıvı artışı -Akromioklaviküler eklemde hipertrofi, akromionda laterale angulasyon, akromiohumeral mesafede azalma. Saygılarımla. :evil: :evil:
 • DrSerefAktas
  İlaç tedavisine rağmen şikayetler sürüyorsa kapalı yöntemle (artroskopi) cerrahi önerilir.
 • murad  - Humerus Başı
  Merhaba doktor bey 3 ay önce vücut geliştirme sporu yaptığım sırada sol omzumda agrı meydana geldi ve 2 hafta karekete bağlı olarak ağrılarım oldu sonrasında geçtiğine çok emin olmama rağmen kendimi test etme amaçlı 5 şınaç çektikten sonra ağrım tekrar 1 hafta kadar devam ettim 3. ay sonunda ağrılarım tamamen bitti hareket etmemde hiç bir sorun yok ancak emin olmak için mr çektirdim ve size danışmak yardım almak istedim MR sonucum Humerus başında büyük tüberkül düzeyde 6mm'lik subkortikal kist ve Subakromiosubdeltoid alan minimal sıvı
 • DrSerefAktas
  İistirahatiniz yeterli olacaktır. Şikayetler sürerse yeniden değerlendirme gerekir.
 • Bülent  - Omuz kisti
  Hocam az önce yazdıklarıma ek olarak. 14 yaşlarında köprücük kemiğim kırılmıştı ve kemik üst üste kaynadı. ancak yaklaşık 6 ay önce masa tenisi oynarken omuzum yerinden çıkmış gibi hissettim çok kötü acı hissettim ancak daha sonra ki süreçte bu omzumu arkaya yukarıya bir şeye uzanırken ağrı oluşmasına bazen çıkma hissini yaşamama neden oldu. doktora gittiğimde MR çekildi ve omzumda yaşadığım olay sonrasında sıvı biriktiğini ve daha sonra kiste dönüştüğünü söyledi gözlemlenmesi gerektiğini söyledi. ve fizik tedaviye yönlendirdi. ancak 14 seans uygulanan tens tedavisinden bir sonuç alamadım. bu olayı 6 ay önce yaşamadan önce de omzumun üstüne kafamı koyup uyuduğumda ağrı hissi oluyordu. bana yardım eder misiniz ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim..
 • DrSerefAktas
  muayeneniz ve tetkiklerinizin değerlendirilmesi için dilerseniz randevü alabilirsiniz.
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.