Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Omuz Ağrısı | Yazdır |

OMUZ AĞRISI

Omuz eklemi, kol kemiği ile gövdenin bileştiği yerde bulunur. Omuz eklemi, vücudun en hareketli ve birçok yöne hareket serbestliği olan eklemlerinden birisidir. Böylesine çok hareketli omuz ekleminde hissedilen ağrılar, Omuz Ağrısı eklemi fonksiyonlarında kısıtlanmaya yol açmaktadır. Omuz Ağrısı, ortopedi de bel ve diz ağrısından sonra en sık gördüğümüz ağrı şikayetlerindendir. Omuz ağrısı istirahatte, omuzun belli hareketlerinde, omuzun her hareketinde yada daima olabilir. Omuz ağrısı; anlık, kısa süreli, birkaç gün sürüp geçen yada devamlı olabilir.

Omuz Ağrısı nedenleri nelerdir?

Omuz ağrısı, omuzu çevreleyen yumuşak dokulardan, omuz ekleminden, omuzu oluşturan kemiklerde ve boyundan gelen sinirlerden kaynaklanabilir. Yumuşak dokulara  bağlı omuz sorunları, ensık omuz ağrısı nedenidir.

Omuz ağrısı oluşturan yumuşak doku sorunları nelerdir?

Tendinit, bursit, omuz incinme ve yaralanmaları, omuz instabiliteleri, çıkıkları, kalsifik tendinitis ve donmuş omuz hastalığı omuz ağrısını oluşturan sık görülen yumuşak doku sorunlarındandır.Tendon, kasların ince şerit şeklinde uzantıları olup kemiğe yapışan dokulardır. Kas kasılması ile tendon hareket ederek yapıştığı kemiği kendisine doğru çeker, böylece eklem hareketi oluşur.
Tendinitis, omuz eklemini oluşturan tendonların zorlanması ile oluşan ödem, yıllar içinde dejenerasyon dediğimiz yıpranmaları ve yırtılmaları durumudur. Tendinitis durumunda sıklıkla omuz ön tarafında ve omuzu arkaya doğru döndürme hareketleri sırasında omuz ağrısı hissedilir. 
Bursitis, Omuz eklemi ile omuzun tavan dediğimiz akromion arasında yer alan bursa dediğimiz içi sıvı dolu kesenin imflamasyonudur. Sıkılkla omuz zorlanmaları, tendinit, rotator manşet yırtıklarında bursa şişer ve emflame olur. Bunun sonucunda özellikle omuzu yukarı kaldırma gibi hareketlerde omuz ağrısı olur.
Kalsifik Tendinitis, omuz eklemini hareket ettiren tendonlardaki zorlanma, minik yırtılma ve kanamalar sonucu tendon dokusunda kalsiyum çöküntülerinin olması ile karekterize bir hastalıktır. Kalsifik tendinitin bir diğer özelliği de çok şiddetli omuz ağrısına neden olmasıdır.

Omuz Ağrısında hangi durumlarda tıbbi yardım almalıyım?

Omuz Ağrısında her zaman profesyonel yardım önerilir. Aşağıdaki durumlarda ise mutlaka doktora başvurmalısınız:
Omuz ağrısı, omuz eklemi yarlanmalarından sonra olduysa, beraberinde omuzunuzda şekil bozukluğu varsa, omuz bölgenizde açık yara varsa,
İstirahatte dahi olan ve/veya gece uykudan kaldıran omuz ağrınız var ise,
Omuz ağrınız hafif olmasına rağmen birkaç günlük istirahat ve ağrı kesici kullanımına rağmen sürüyorsa,
Kolunu kaldıramıyor ve omuzunuzu hareket ettiremiyorsanız,
Kolunuzu kullanarak normalde kaldırabileceğiniz herhangi bir objeyi kaldırmakta güçlük hissediyorsanız,
Omuz ekleminizde enfeksiyonu düşündürecek kızarıklık, ısı artışı olması durumu.

Omuz Ağrısının nedeninin tanısı nasıl koyulur?

Omuz ağrınızın sürmesi sonucunda başvuracağınız Ortopedi Uzmanı, size bir takim sorular sorarak olası nedenleri anlamaya çalışacaktır. Sonrasında omuz ekleminizi ve boyun bölgenizi muayene edecektir. Muayene sonrasında, doktorunuz  omuz ağrınızı tanısı konusunda bir fikre sahip olacaktır. Doktorunuz bazen size hemen tedavi başlarken bazen de radyografi yada MR gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanabilir.

Omuz Ağrısını tedavisi nasıl yapılır?

Omuz ağrısının tedavisi tamamen nedene yönelik olup koyulan tanıya göre uygulanır. Omuz ağrısında, en sık kullanılan 
tedavi yöntemleri şöyle sıralanabilir:
İstirahat ve antiemflamtuvar ilaç kullanımı,
Germe ve güçlendirme eksersizleri
Fizik tedavi ve Rehabilitasyon,
Ağrılı nokta yadan bölgeye yapılan lokal enjeksiyonlar,
Omuz Artroskopisi,
Açık cerrahi girişim.

Anahtar Kelimeler: Omuz, omuz ağrısı, omuz ağrıları, tendinit,bursit,donmuş omuz,omuz instabilitesi, omuz çıkıkları, kalsifik tendinit

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (136)
 • zeki
  merhaba hocam yaklaşık 10 ay önce ani bir hareket yapmıştım ve omzum tutulmuştu boynumu dahi döndüremiyordum normal bir şey zannettim gün geçtikçe azaldı fakat 1 ay sonra geçmeyince doktora gittim üniversita hastahanesiydi doktor genç biriydi ki muhtemelen asistan. kas ağrısı olduğunu kimi kas ağrılarının 5 ay kadar uzun sürede geçebileceğini söyledi bende geçer diye bekledim ancak geçmedi tekrar doktora başvurdum mr çektirdi bi sorun veya yırtk olmadığını söyledi ilaç verdi geçmezse fizik tedaviye gidersin dedi bugün gittim doktor mr ı tekrar inceledi ve inceleyenin yanlış incelediğini söyledi şunları not ettı: bisipital tendon çevresi ödemi Supraspinatus tenditini (+) eklem içinde m*h*mal sıvı artışı(+) 20 yaşındayım biraz araştırma yaptım geç kalındığında geçmeyeceğini okudum bazı yerlerde. ağrı bazen çok bazen az doktor fizik tedavi için randevu verdi ve 1 ay sonra ancak sıra gelirmiş. siz bu konuda ne düşünüyorsunuz tedavi ne derece de iyileşme sağlar bunun yanında bazı ilaçlarda verdi onları kullanmaya başladım ilginiz için şimdiden çok teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  oldukça karışık anlatmışsınız ,tendinit tedavi edilebilir. Bu nedenle öncelikle omuz cerrahisinde deneyimli bir ortopedi uzmanna başvurunuz.
 • mhgkk  - omuz
  eklemde biseps uzun kolu başı etrafında ve subkorokoid bursada sıvı görüldü.humerus başı posterolateralinde teberkulum majusa dogru uzanan kemik iliği ödemi ile uyumlu sinyal değişiklikleri ve lineer fraktür görünümü dikkati çekti.
 • DrSerefAktas
  öncelikle istirahat önerilir.
 • Şinasi  - Omuz ağrısı
  Sayın Hocam eşim 45 yaşında, emar sonucunda "Glenohumeral eklem mesafesinde, subkorokoid bursada effüzyon izlenmektedir" Ve "Humerus başında subkondal kist formasyonu izlenmiştir" denmektedir. Hocam bunların açıklaması nedir ve önerilerinize şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  salt bu bilgiler yeterli olmayıp muayene de bulgu yoksa eksersi yeterli olabilir. Anck muayene ve mr görüntüleri incelenerek net fikir sahibi olunulabilir.
 • ayşe  - omuz ağrısı
  hocam kolum ve omuz ağrısı nedeniyle mr cekildi. MR sonucunda Akromion tip II konfigürasyondadır. Subakromial bursa da hafif lezyon izlendi yazıyor.beu sonuçlar ne anlama gelmektedir. Cevap yazarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  öncelikle fizik tedavi denenebilir. Şikayetler sürerse enjeksiyon ve artroskopik ameliyat gündeme gelebilir.
 • yaşar murat dinçer  - sağomuz ağrısı
  SAĞ OMUZ EKLEMİ MRG TETKİKİ Sonuç: 1-Akromioklavikular eklemde belirgin dejeneratif hipertrofik değişiklikler, supraspinatus kas-tendon bileşkesinde belirgin basılanma dikkati çekmiştir (impingement). 2-Subakromial-subdeltoid bursitis. 3-Supraspinatus tendonu distal kesiminde komplet yırtık, yaklaşık 1 cm proksimale retraksiyon. 4-Biseps kası uzun başı tenosinoviti. 5-SLAP lezyon ile uyumlu olabilecek sinyal intensite değişiklikleri. Klinik bulgularla korelasyonu önerilir. 6-Eklem aralığında ve subkorakoid-supskapular bursalarda sinovyal sıvı artışı.
 • DrSerefAktas
  klinik bulguları ve supraspinatus kasında dejenerasyon durumunuza göre tedavi seçimi planlanabilir.
 • kenan  - omuz ağrısı
  hocam mr sonucu ; humerus başında milimetrik kistik oluşum izlenmiştir. sub akromial alanda minimal sıvı artışı izlenmiştir... ne yapmalıyım teşekkürler iyi çalışmalar.
 • DrSerefAktas
  eksersiz çoğu olguda yeterli olmaktadır. Ek sorun olup olmadığını bir ortopedi doktoruna danışarak öğrenebilirsiniz
 • yunus t  - supraspinatus tendonu
  hocam iyi çalışmalar kolay gelsin benim sağ omuzumda suprapinatus tendonunda parsiyel yırtık var grade 2 diye dğier değerler normal benim sorum fizik tedavi ve egzersizle eski haline gelir mi ve vucüt geliştirme yapabilirmiyim kolay gelsin.
 • DrSerefAktas
  bahsettiğiniz sporu yapabilmeniz için artroskopik cerrahi tedavi gerekecektir.
 • Huaeyin  - Omuz agrisi
  Hocam simdiden verdiginiz bilgilerden dolayi tesekkur ediyorum omuz agrilarimdan dolayi mr cekindim ve akromioklavikylar eklem hafif hipertrofiktir buna bagli olaraksupraspinatus tendonuna hafif basi odem ve intensite artisi izlenmektedir impingement sendromu subskapular kas tendonunda hafif odem intesnite artisi ve yapisma lokalizasyonunda lokule mayii koleksiyonu mevcuttur anterior glenoid labtumda dejenerasyon mevcuttur bunlar ne demek ne yapmam gerekiyor
 • DrSerefAktas
  öncelikle fizik tedavi denenebilir. Şikayetler sürerse artroskopik cerrahi gerekecektir.
 • Akın can  - Omuz agrısı
  Oncelıkle iyi gunler doktor bey omuz agrısı sıkayetım var ortapedıye gittıgımde mr a yonlendırıldım sag omuzda "rotator cuff tendonlarında humeral insersiyo düzeyinde tendinozis bulguları bisipitolabral kompleks komsulugunda paralabral kist subakromial bursal sıvı icerıgınde artış" dıye sonuç aldım önerınız nedır simdiden tesekkur ediyorum kist 7 mm capında
 • DrSerefAktas
  mr bulgularınız artroskopik cerrahi ihtiyaını düşündürmektedir.
 • melek ilayda  - sağ omuz yırtık
  supraspinatus kas tendon distal kesimde tendinozis ve parsiyel yırtık ile uyumlu hafif kalınlık intensite artışı izlenmiştir. akromioklaviküler eklem aralığı düzensiz daralmış ve belirgin hipertrofiktir.subakromial bursa tabiidir.eklem aralığında minimal mayi artışı izlenmektedir. ameliyat olmalımıyım çok ağrım oluyo özel koruma bölümü okuyorum uygulamalı savunma dersi gördüğüm için ani kol çevirmeleri oluyor ameliyat olmalımıyım
 • DrSerefAktas
  mesleğiniz ve aktiviteleriniz göz önüne alındığında artroskopik cerrahi uygun bir yaklaşım olacaktır.
 • Ata Özyay  - Mr sonucu
  Hocam öncelikle iyi günler iyi çalısmalar .Annemin omuz ağrısı şikayeti nedeniyle çekilen mr sonucu -Akromioklavikular eklemde hipertrofi, supraspinatus tendonuna bası- supraspinatus tendonunda intensite ve kalınlık artısı - infraspinatus tendonunda minimal intensite ve kalınlık artısı izlenmistir Ayrıca bispital olukta mayii mevcuttur denilmistir. Kıymetli yorumlarınızı bekler saygılar sunarım
 • DrSerefAktas
  öncelikle fizik tedavi ve enjeksiyon denenebilir. Şikayetler sürerse artroskopik cerrahi ile tedavi sağlanabilir.
 • Ayşegül GÖNENÇ  - Omuz agrisi ve hareket eksikligi
  Merhabalar.. 55 yaşındayım ve 6 aydır omuz agrisi ve hareket kisitlilgi var. Cikan MR sonucu: Omuz eklem sıvısı artmıştır.. Subskapularis ve biceps tendonlari çevresinde sivi artisi... Humerus başında anteriorda 6X4 mm. Subkondral kist izlenmekte.. Subkaromial-subdeltoid bursa da minimal sivi artışı... Görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim saygilar
 • DrSerefAktas
  kesin tanı ve tedavi önerisimuayene ve mrlar incelenerek yapılabilir. Şikayetlerinizin kistten kaynaklanmadığı düşünülürse fizik tedavi önerilebilir.
 • ozkan  - omuzlarimda agri
  Sy. Hocam asiri yormadan dolayi bileklerim dirseklerim ve omuzlarimdan bi anda citlama sesleri geldi ve omuzumda daha asiri oldugu icin emar cekildim emar sonucu soyle : humerus basinda milimetrik kist izlenmistir sikayetim kolumu omuz izasindan yukari kaldirinca biseye takiliyo ve cikiyo doktor sarkac hareketi veedi ileri geri cevirme 2 aydir sabah aksam yapiyorum ama hala omuzun icinde ileri geri yaparken biyere surtunup sikisiyo ve bosaliyo bisey var sanki omuzun icinde fazlalik nedir hocam calisamaz duruma geldim bir suru fizik doktoruna gittim bi sonuc alamadim nedir bu nasi iyilecek lutfen yardim edin
 • DrSerefAktas
  Şikayetleriniz Omuz Sıkışma Hastalığını düşündürmekte olup tedavi için bir ortopedi uzmanına başvurunuz. Detaylı bilgi için http://www.omuzcerrahisi.com/omuz-cerrahisi/omuz-sikisma-impingement-hastaligi
 • nese  - omuz da kasilma
  Merhaba hocam ben 22 yasindayim ve ilk defa omuz agridi şikayetim var omzum eklem'den agrimakta ve kasilmaktadir hareket ettirdikce tık tık gibisesler duyuyorum ve kasildigi zaman tık etmeden düzelmiyo yardimci olursaniz sevinirim ..
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanınıza başvurmanız yerinde olacaktır.
 • ferdi  - kistik lezyon
  Hocam sağ kaput humerus anteriorunda T1 ağ hipointes, T2 ağ hiperintensif 1.5 cm boyutunda kistik lezyon (kemik kisti) izlenmektedir. Bu ne demek hocam ne yapmaliyim ?
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurarak dileri tetkik yapılması tedavi planlanması açısından önemlidir.
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.